۱۶
مرداد

هفت معمار مشهوری که شغل متفاوتی داشتند

از بخت بد سن و سال بالا در رشته معماری حائز اهمیت است. علارقم جُک هایی که اغلب در مورد دستمزدها در این رشته گفته می شود، پس از دهه ها فعالیت در این شاخه شغلی، دستمزد خوبی دریافت می کنید. حتی بیارکه انگلس که خوره تکنولوژی، تولید کننده فیلم، ستاره مستند های شبکه نتفیلیکس و بیانگذار شرکت معماری BIG آن قدرها جوان به حساب نمی آید. این پسر دانمارکی در سن ۴۲ سالگی ۹ سال از مارک زاکربرگ، مالک فیسبوک بزرگتر است. در نتیجه بسیاری از معماران مشهور پیش از یافتن نقش خود در رشته معماری، شاخه های متنوع و غیرخطی از مشاغل دیگر را تجربه کرده اند. در ادامه به معرفی هفت معماری مشهوری که شغل های دیگری غیر از حرفه خود را تجربه کردند پرداخته ایم.

آلوارو آلتو

هفت معمار مشهوری که شغل متفاوتی داشتند

مغز متفکر فنلاندی تحصیلات خود در رشته معماری را در سال ۱۹۱۶ آغاز کرد. وی پیش از فارغ التحصیلی در رشته معماری، مدرکش گرو جنگ داخلی فنلاند بود. به همین دلیل آلتو به ارتش سفید ملحق شد و در منطقه تامپر جنگید. آلتو پس از پایان جنگ به سراغ طراحی نرفت و در سال ۱۹۲۲ به طور رسمی به ارتش ملحق شد. اولین پروژه معماری او در زمانی که در ارتش خدمت می کرد، طراحی خانه والدینش بود.

تادائو آندو

هفت معمار مشهوری که شغل متفاوتی داشتند

معمار ژاپنی خود آموخته در دوران نوجوانی به عنوان یک راننده کامیون مشغول به کار بود و سپس به عنوان یک بوکسور حرفه ای شروع به کار کرد. در سن ۱۷ سالگی جرقه های علاقه به معماری توسط اقامت در یک هتل برای او زده شد. آندو و برادرش برای یک تورنومنت بین المللی راهی هتل امپریال فرانک لوید رایت در توکیو شده بودند و اقامت در این هتل باعث شد تا پس از دو سال تحصیل در رشته طراحی از دبیرستان فارق التحصیل شود.

دنیل لیبسکیند

هفت معمار مشهوری که شغل متفاوتی داشتند

دنیل لیبسکیند معمار متولد لهستان برای بسیاری از هم نسلان خود یک اجراکننده موسیقی در تلویزبون بود. وی در دوران جوانی خود در سال ۱۹۵۳ یک نوازنده آکاردئون در تلویزیون لهستان بود. خانواده اش در سال ۱۹۵۹ به نیویورک مهاجرت کردند و او طراحی را در این کشور تحصیل کرد و پس از فارق التحصیلی به کار طراحی پرداخت.

ایم پی (Im Pei)

هفت معمار مشهوری که شغل متفاوتی داشتند

“پی” در سال ۱۹۳۵ از چین به آمریکا مهاجرت کرد تا در رشته طراحی تحصیل کند. اما پس از دریافت مدرک از موسسه ماساچوست در سال ۱۹۴۰ به ارتش ایالت متحده برای توسعه سلاح در جنگ جهانی دوم پیوست. “پی” پیش از شروع طراحی، دو سال از زندگی خود را وقف خدمت به دولت کرد. علاقه وی در ساخت به جای تخریب باعث شد که ارتش را ترک کند و طراحی را آغاز کند.

فرانک گری

هفت معمار مشهوری که شغل متفاوتی داشتند

در سال ۱۹۴۷ خانواده فرانک گری از کانادا به لس آنجلس نقل مکان کردند. فرانک هنگام تحصیل با یک کامیون کوچک باربری در لس آنجلس کار می کرد. وی پس از جمع آوری کافی پول، جهت زندگی اش تغییر کرد و در یک ایستگاه رادیو مشغول به کار شد. خود او اظهار داشته : به عنوان گوینده رادیو خوب نبودم. پس از آن در رشته مهندسی شیمی شروع به فعالت کردم که در آن شاخه شغلی هم خوب نبودم. بعد از این دو رشته فقط معماری و طراحی را به عنوان تصمیم نهایی برگزیدم. فرانک گهری سال ۱۹۵۴ از دانشگاه کالیفرنیا فارق التحصیل شد.

رم کولهاس

هفت معمار مشهوری که شغل متفاوتی داشتند

رم کولهاس به اندازه برابر یک معمار و نظریه پرداز حرفه ای ست. وی قبل از شروع تحصیلات خود در دانشگاه معماری مدرن لندن، یک نویسنده نوپا بود. پس از روزنامه نگاری در یکی از بخش های روزنامه Haagse Post، شروع به نوشتن فیلمنامه یک فیلم هلندی یه نام برده سفید کرد. پس از تجربه های کوتاه در زمینه فیلم سازی دفتر معماری خود را سال ۱۹۷۵ در متروپولیتن نیویورک تأسیس نمود.

نورمن فاستر

هفت معمار مشهوری که شغل متفاوتی داشتند

نورمن فاستر اکثر دوران جوانی خود را در شهر منچستر انگلستان سپری کرد. پس از خروج از مدرسه در سن ۱۶ سالگی در دفتر خزانه داری منچستر مشغول به کار شد. سپس به نیروی هوای سلطنتی بریتانیا ملحق شد و پس از دو سال عذرش خواسته شد. تمام تجربه او در مشاغل بالا تا قبل از ۲۱ سالگی او بود تا اینکه در مدرسه معماری و شهرسازی منچستر بین سال های ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۱ به تحصیل پرداخت. وی پس از فارق التحصیلی جایزه هنری Henry برای تحصیلات در دانشگاه ییل را کسب کرد و در کنار ریچارد راجرز تحصیلات عالیه خود را ادامه داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *